Založ si blog

Vražda, nepokoje, demisia, nová Vláda SR, a čo ďalej . . .

Úvodom poznamenávam, že mne ani mojím blízkym súčasná vláda, či akýkoľvek politický subjekt nikdy nijako nepomohli ani teraz, tak ani nikdy v minulosti … apropo, a na rozdiel od dobre honorovaných žurnalistov píšem bonafide, výhradne sám za seba. Vyjadrujem sa výlučne ako slobodný občan SR bez akýchkoľvek záväzkov …
Vražda dvoch mladých ľudí, z toho jeden ivestigatívny novinár, ktorý vraj prišiel na úradujúcu mafiu na Slovensku a snažil sa ju demaskovať, išiel im po krku otriasla celým Slovenskom… Ak by sa motív vraždy odvíjal práve od tohto, tak za spoluzodpovedných za jeho beštiálnu smrť a jeho priateľky možno viniť hlavne tých, ktorí ho poverili takouto viac ako chúlostivou záležitosťou. Veď práve oni nechali chytať (ak tomu bolo skutočne tak) jedovatého hada cudzími rukami, prepáčte prostredníctvom mladého 27 ročného entuziazmom nabitého investigatívca, a to dokonca bez akejkoľvek skrytosti jeho identity. Tak ako bola vykonaná ohavná poprava, vražda dvoch mladých ľudí, tak iste ma znepokojuje skutočnosť a otázka, kto poveril takéhoto de facto bezbranného chlapca riešiť takéto mimoriadne závažné podozrenia. On, či oni necítia žiadnu spoluzodpovednosť za to, čo sa odohralo ? Veď nad odkrývaním zločinnosti takejto závažnosti pracujú erudované a vysoko sofistikované tímy. Veď keď má niekto len trošku rozumu, citu tak nemôže vopchať do jamy levovej – vystaviť napospas mladého, nie až tak skúseného sólo mafia huntera. Veď už tento primárny počin pri svojom zrode je aj zo strany zadávateľa … áno, dovolím si napísať až absurdný a viac ako nezodpovedný… To si akože redakcia XY neuvedomila, že ľudia sa navzájom krágľujú, aj za banálnejšie veci … Veď úbohý, nebohý novinár mal pri odkrývaní takých závažných podozrení osobnú ochranu, ako ten bezbranný nahý v tŕní. Alebo nebodaj sa mal stať práve on obetným baránkom na to, aby sa začali plniť námestia (výlučne hypotetická otázka … – nuž, neviem … ))-: ).
Každý súdny človek je za to, aby sa tento ohavný čin objasnil, objasnil do dôsledkov … Na to sú však experti, ktorí by to mali dotiahnuť do úspešného konca. Možno som trošku naivný, ale aj tak verím, že skutočný lightmotív tejto beštiálnej vraždy bude objasnený a nedá sa priestor na špekulácie a postranné úmysly vytĺcť z tejto ľudskej tragédie tentoraz doslovne mimoriadne špinavý politický kapitál. To sa už niektorí tzv. politici skutočne ničoho neštítia … ?!
Nuž lavína sa pohla, ulice sa začali plniť, akoby aj nie, veď takúto situáciu, nech je podstata vraždy akákoľvek je potrebné využiť. Využiť na vyrovnávanie si účtov. Povaliť existujúcu vládu skrz vyvíjaný tlak ľudí na námestiach … Chápem, emócie sú asi tým najsilnejším hnacím motorom, a tie davové, hromadné sú mnoho ráz až nezastaviteľné.
Nemusím byť sociológ ani žiaden iný profesionálny „veštec“ v tomto rangu (v oblasti spoločenského diania), aby som neprišiel i sám k záveru, že pri eventuálnych predčasných parlamentných voľbách za súčasnej situácii a rozložení síl, politickej a názorovej polarizácii Slovenska na 99,99 % by pri zostavovaní vlády vznikla patová situácia. Prečo ? Je viac ako evidentné, že veľké penzum hlasov pri voľbách by pohltila ĽS NS, t. j. za súčasnej situácie „izolovaný“ politický subjekt. Zároveň buďme objektívni a otvorene uvažujme, či by dnešná koalícia aj pri kumulácii hlasov dosiahla potrebných 75 + 1 hlas (nadpolovičnú, kvalifikovanú väčšinu) na vyslovenie dôvery. Nuž, vzhľadom na súčasné viac emotívne ako racionálne diania na Slovensku, neviem … Opozícia (nebudem sa zmieňovať o jej kvalite … akosi mi to neprislúcha), nuž ale aj tam sa dozaista nájdu šikovní ľudia. Zamerajme svoju pozornosť „nie na kvalitu“, o tom nechcem písať … (Predseda SNS A. Danko to vyjadril stroho, ale jasne: „Predstavte si, že by na post(y) xyz nastúpil(i) xyz …“, reakcia – smiech.) Ja však nechcem posudzovať odbornosť a spôsobilosť niektorých ľudí … na výkon tej – ktorej funkcie, ale hlavne na homogenitu týchto politických subjektov, teda ich agregovanú životaschopnosť a de facto našu perspektívu a časový akčný rádius ich dojazdu, teda aj, či predovšetkým vyhliadky nás, občanov SR, v kontexte – a čo potom … ))-:? Veď keď si zoberieme SaS, OĽaNO, Sme rodina a KDH (ktoré sa z najväčšou pravdepodobnosťou opätovne vráti do lavíc NR SR), tak narazíme na toľko nezmieriteľných antagonizmov medzi týmito stranami, že ak by náhodou po voľbách dohromady vytvorili v NR SR „magické“ personálne obsadenie 76 kresiel verzus 74, tak eventuálna koaličná zmluva, ktorá by aj to ad absurdum vznikla, vznikla by len a len na podklade z núdze cnosť. Nuž, bol by to bezpochyby efemérny (krátkodobý), účelový koaličný vzťah, ktorý by cez ich vnútorné až bytostne nezmieriteľné názorové nezrovnalosti sa po pár hlasovaniach v NR SR zrútil ako povestný domček s kariet.
Súčasná koalícia vyšla celospoločenskej situácii v ústrety, a tak sa snažila zrekonštruovať Vládu SR. Prezident A. Kiska sa tiež v tejto situácii zachoval ako nie horúco kúpaný človek, ale tentoraz ako skutočne racionálne zmýšľajúci človek a štátnik …, ktorý si dozaista pri tom uvedomil aj všetky možné konsekvencie, v prípade ak … Z najväčšou pravdepodobnosťou si v mysli dobre zanalyzoval všetky možné varianty a priklonil sa k tej optimálnej, aj keď na druhý krát, ale predsa … Na druhý raz teda konečne menoval rekonštruovanú vládu na čele s mladým (v žiadnom prípade nie však s politickým , či odborným „bažantom“, premiérom P. Pelegrínim.) Osobne si myslím, že za súčasnej situácii iné racionálne, či racionálnejšie riešenie neexistuje. Verme len, že spoločenská situácia sa ukľudní, ľudia už nebudú „musieť“, či byť aj umelo podnecovaní sa schádzať na námestiach. Samotná psychológia jednotlivca je zložitá otázka, tobôž tzv. otázka psychológie davu, kde sa už aj tak mnohokrát vybičované emócie jednotlivca transformujú do evokovaného korporatívneho vnímania, cítenia a následného i konania. Účastníci stretnutí sú vťahovaní do okolitej atmosféry a vedome, či podvedome sa stávajú jej synergickou súčasťou.
Beriem to ako fakt, že mnohí ľudia sú nespokojní. Priznám sa, že ani ja nie som spokojný s mnohými vecami v našej spoločnosti, ale súbežne s tým si uvedomujem, že môže byť aj horšie, oveľa horšie … V otázkach „vnútornej konsolidácie štátu“ zabudnime na EU, na ich pomoc, či ich eventuálnu kritiku. Abstrahujme od akéhosi „všemocného Bruselu …“, ten si neraz žije akýsi ten svoj „autonómny“ mnoho ráz až doslovne virtuálny život … Viac – menej všetky štáty EU totižto majú v súčasnej dobe problémy sami so sebou, s riešením vlastných vnútropolitických problémov, vrátane otázok spojených s otázkami imigrácie, či zvládnutím hospodársko – ekonomickej situácie, bohužiaľ áno aj s terorizmom atď…
Vráťme sa však domov. Tak, ako súčasná vládna koalícia na čele s jej lídrami, tak i prezident A. Kiska prejavil kus dobrej vôle k stabilizácii až preexponovane emotívneho celospoločenského vývoja v našej súčasnej slovenskej spoločnosti. Čisto úvahovo. Ak by však slovenskou spoločnosťou aj napriek tomu zmietali, nuž nazvem to občianske nepokoje, preexponovaná revolta v hocakej forme, ale hlavne na námestiach, tak by táto situácia mohla doviesť Slovensko áno, píšem to s plnou zodpovednosťou do doslovne destabilizovanej situácii, spejúcej áno až k možnej anarchii. Nuž a štátna moc, či moc k veciam verejným by sa tak ocitla doslovne na ulici. Je však otázne, kto a za akých okolností by sa jej zmocnil. Je totižto životom overené pravidlo, že tam kde „dvaja“ bojujú väčšinou prichádza ten tretí … nuž a na to by sme už dozaista doplatili my všetci, aj keď si to mnoho ráz nechceme pripustiť, čo je logické.
Nechajme dovládnuť súčasnú trojkoalíciu v snahe stabilizovať celospoločenskú situáciu a nechať ju zmysluplne riadiť štát, má na to mandát … a zhruba o dva roky v parlamentných voľbách nech regulérne a korektne rozhodne opäť občan. Uvedomme si, že riadiť štát nie je vonkoncom hrať detskú hru – guličky, je to nesmierne náročný proces, proces od ktorého aj keď si to mnoho ráz neuvedomujeme záleží aj nás život, jeho kvalita a následne aj spokojnosť, aj keď nároky a hodnoty každého z nás majú v nejednom prípade inú štruktúru a hierarchiu, ale tá bazálna plynulé a racionálne fungovanie štátu je z celospoločenského prepojenia a vplyvu na kvalitu našich životov asi tou najpodstatnejšou.
Aj a hlavne z uvedeného dôvodu nechajme novú, či zrekonštruovanú vládu pod vedením jej nového predsedu P. Pelegriniho dovládnuť do konca volebného obdobia tak, aby so svojimi kolegami, kabinetom dokázal, či aspoň sa pokúsil nuž ako to nazvať, áno hádam aj viac poľudštiť našu dnešnú akosi zdivočenú spoločnosť, a to bez rozdielu na to, kto sa na ktorej strane „barikády“ nachádza, či len tak sedí doma pri TV, za šporákom, či v krčme a vedie búrlivé debaty ako by to ON geniálne zariadil, zariadil tak, aby bol každý jeden z nás spokojný … Zobuďme sa však do reality. Riadiť štát a niesť za neho plnú zodpovednosť, to Vám vážení nieje to isté ako skandovať na uliciach, či námestiach …
——————–
PS: Na záver „len“ strohá konštatácia:

Áno, aj ja som zato aby sa beštiálna dvojnásobná vražda mladých ľudí vyšetrila, objasnila pokiaľ možno do detailov a následne jej objednávatelia i vykonávatelia boli spravodlivo potrestaní. Veď kto by to nechcel … ?! Je však potrebné si uvedomiť, skutočnosť, že vyšetrenie tohto ohavného zločinu je jedná vec a zabezpečiť plynulé fungovanie štátu jeho plynulého chodu, vec druhá (Slovensko sa nezastavilo v čase a priestore…)

Dajme teda priestor novej Vláde SR nech vytvára lepšie podmienky pre náš každodenný život, nech nová Vláda SR pod vedením premiéra P. Pelegríniho nedostane „len“ tú potrebnú „legislatívne“ určenú dôveru v parlamente (NR SR) pri jej hlasovaní, ale nech ju dostane aj, či hlavne od nás občanov SR. Ak totižto aj po tom všetkom budeme i naďalej fúkať do vyhasínajúcej pahreby, tak si takýmto davovým pyromanstvom koledujeme o celospoločenský „požiar“, ktorý môže napáchať nedozierne škody, škody na ktoré doplatíme my všetci, a to bez výnimky.

Ľudia na Slovensku totižto potrebujú naďalej žiť a mať umožnené aspoň v akej – takej spokojnosti dorábať svoj každodenný chlieb, aj keď pre mnohých z nás je tento chlebík neraz neľahký a až akosi príliš tvrdý, či skutočne len o tých povestných dvoch kôrkach …

Ďakujem, Rastislav Kalafut

Sýria nemôže byť vojenským polygónom USA a Ruska, následky môžu byť fatálne . . .

15.04.2018

Použitie zbraní je hrozná vec, o to viac, keď sa jedná o chemické zbrane (aj keď v princípe, ak Vás niečo rozseká, spáli, či rozleptá pľúca, tak je skutočne okrem toho, že nastane smrť viac »

Donedávna „strašiak“ D. Trump a USA, dnes hystéria proti V. Putinovi a Rusku.

29.03.2018

Pred prezidentskými voľbami v USA sa v médiách hlavne skrz niektorých „politikov“ a ich mediálne hlasné trúby šírili, áno aj na Slovensku, názory pre zjednodušenie: „Aké priam nešťastie viac »

Nevyhnutnosť spolupracovať – The need to cooperate – Hеобходимость сотрудничества . . .

08.02.2018

"Len krátko": Svet sa neustále vyvíja, čelí novým výzvam ... Toto nie je fráza, je to nutnosť ... potreby vzájomného porozumenia a spolupráce. Bez pochopenia vzťahov medzi ľuďmi, národmi viac »

Haleyová

Spojené štáty vystupujú z Rady OSN pre ľudské práva

19.06.2018 23:28, aktualizované: 23:53

V utorok to oznámila americká veľvyslankyňa pri OSN Nikki Haleyová a vyhlásila, že rada "nie je hodná svojho mena".

londyn, velka britania, utok, terorizmus, london bridge, policia

Londýnskym metrom sa ozvala malá explózia, zrejme to nebol útok

19.06.2018 23:25

Londýnska Metropolitná polícia vyšetruje malú explóziu na stanici metra Southgate na severozápade Londýna, ktorá nastala v utorok večer.

rubeľ, Moskva, Rusko

Rusko tiež chystá odvetu za americké clá na oceľ a hliník

19.06.2018 21:46

V reakcii na colné poplatky, ktoré Spojené štáty zaviedli na dovoz ocele a hliníka, vytvorí Rusko zoznam reštrikcií na tovar dovážaný z USA.

KĽDR Čína Kim

Si Ťin-pching si pozval Kima do Pekingu, vyzval ho k plneniu dohôd

19.06.2018 21:28

Čínsky prezident požiadal severokórejského lídra Kim Čong-una o naplnenie dohôd o jadrovom odzbrojení.

Kalafut Rastislav

Štatistiky blogu

Počet článkov: 46
Celková čítanosť: 368145x
Priemerná čítanosť článkov: 8003x

Autor blogu

Kategórie