Založ si blog

Pán JUDr. A. Danko, neschválenie štátneho rozpočtu je ťah na vlastnú bránu . . .

Aj keď som osobne z toho nič nemal, tak som bol rád, že SNS sa v parlamentných voľbách 2016 opätovne dostala do parlamentu. Áno, bolo to hlavne Vašou zásluhou. Nehovorím do vzduchu viď. link https://frantisek333.blog.pravda.sk/2016/02/20/zreformovana-sns-pod-vedenim-judr-a-danka-si-v-parlamentnych-volbach-2016-zasluzi-striebornu-prinajhorsom-bronzovu-medailu-a-to-s-dvojcifernym-percentualnym-vysledkom-obzvlast-v-dnesnej-dobe/. Spochybňovanie Vášho doktorátu (dizertačnej práce) som považoval za účelový prostriedok na spochybňovanie Vašej osoby. Vonkoncom som nemal výhrady voči udeleniu a Vášmu prebratiu vojenskej hodnosti kapitána, ani forme jej akceptácie, nakoľko ak by takúto formu zvolil niekto v USA alebo Rusku, ešte by zožal aplauz za neverbálny prejav patriotizmu.
Profesijne som v prvomrade makroekonóm s cca 25 ročnou praxou. Nie. nikdy som nebol ministrom, či nejakým čelným predstaviteľom politickej strany ((-:, ale pracoval som na ústredných orgánoch, a tak viem čo konštrukcia štátneho rozpočtu so sebou obnáša. Je to mravenčia a súbežne vysoko sofistikovaná práca veľkého počtu ľudí, ľudí, ktorí tomu rozumejú. Od bazálnej úrovne až po úroveň MF SR, kde sa veci agregujú, optimalizujú a racionalizujú. Poslanci NR SR dostanú, len „tučnú“ knihu s číslami a komentárom za jednotlivé rozpočtové kapitoly v skutočne hrubom členení kvôli prehľadnosti (finančné: výdavky mzdové, bežné (vecné) a kapitálové a odvetvové členenie, čo je pre každú rozpočtovú kapitolu špecifikum v aplikácii na kompetenčný zákon, teda čo majú zabezpečiť cez „svoje“ rozpočtové alebo príspevkové organizácie a pod.) a finančné zdroje ako majú byť tieto predstavy naplnené z akých finančných zdrojov (daňové príjmy, nedaňové príjmy, odvody). Nuž ale keď odhliadneme od uvedenej „agregovanej“ knižky a tabuliek, tak sa vlastne jedná o 3-dimenzionálnu maticu zmysluplných čísel (alias „Rubikovú“ kocku, ktorú je potrebné vyskladať, tak aby dávala harmonický súbor čísel, ktoré do seba zapadajú do najmenšieho detailu). Rubikovú kocku používam „len“ ako metaforu, ale dosť trefnú. Túto kocku Vám vyskladá skoro každý, dozaista ste to skúšali niekedy i vy. Ale táto „kocka“ nemá rozmery 3*3*3, ale omnoho, omnoho viac, nuž a vidím toho „machra“, či skôr avanturistu, ktorý by povedal, že ja to zdokonalím, a to ex catedra, a to len preto lebo ja si myslím, že tam je toho viac a tam menej … Veď takémuto „profíkovi“ sa to celé zbortí pod rukami.
Vážení, beriem to ako kolektívnu otázku. Kopli ste už niekedy do mraveniska ? Áno, a čo nasledovalo ? Zničili ste dielo, ktoré množstvo usilovných a poctivých mravcov budovalo nejakú tú dobu, nuž a potom Vás to možno aj zamrzelo, čo ste spôsobili a pritom ste im pri znovu budovaní nemohli pomôcť aj keby ste ako chceli. Nie vážení, nebuďme vandalmi, a to ešte vo vlastnej domovine.
Pán predseda NR SR A. Danko,
minister financií L. Kamenický v oblasti verejných financií a premiér P. Pellegrini vo svojej agende nie sú nejakými „zelenáčmi“ a vedia čo robia …, netlačme Slovenskú republiku v roku 2020 do tzv. rozpočtového provizória, aj keď to zákon o rozpočtových pravidlách umožňuje … Vraj Brusel, Európska komisia mala voči slovenskému rozpočtu určité výhrady. Mala, no a čo ? Ale dala nám zelenú ! Tak prečo chceme byť práve doma katanmi a arbitrami a na vlastnom ihrisku a do vlastných radov len tak (mirnix – dirnix) zo zadného rozhodcovského vrecka vytiahnuť červenú a celú poctivú prácu mužstva an bloc odpískať ?
Pýtam sa i ináč, pán JUDr. A. Danko. Prečo sa zahrávate s myšlienkou ako zaškrtiť vlastné „dieťa“, ktoré ste pred štyrmi rokmi veľmi úspešne zresuscitovali ? Teda prečo v súčasnosti vlastnú politickú a parlamentnú stranu, ktorá v súčasnosti tri mesiace pred voľbami osciluje okolo 6 %, je „potrebné“ stiahnuť pod vodu, pod hranicu zvoliteľnosti, tak to skutočne nechápem … Nakoľko pri hlasovaní proti schváleniu predloženého štátneho rozpočtu zo strany SNS to bude nesmierne negatívny signál aj pre vašich voličov, voličov, ktorí vás ako politický celok môžu ešte stále podržať nad hladinou aj po parlamentných voľbách 2020.
Neprijatie zákona o štátnom rozpočte na rok 2020 by vyslal negatívny odkaz pre občanov, voličov. Nastoľuje pocit sociálno – ekonomickej neistoty a mnoho iných otázok o vnútornom rozpoložení SR. Ak NR SR neschváli štátny rozpočet na rok 2020, tak tým spochybňuje aj svoje postavenie v reflexii na zahraničie. Neviem, kto bude investovať do „priestoru“ neistoty, ba čo viac, kto tu v tejto neistote, hoc čo i len de facto fiktívnej zostane ? Kapitál veľmi ľahko zdvíha kotvy a odpláva do pokojnejších vôd … O otázke toľko pertraktovanej zamestnanosti, či napĺňaní verejných financií na príjmovej stránke ŠR môžeme už potom písať len a len „bájky“, nehovoriac o iných vplyvoch, ktoré tieto procesy následne zákonite determinujú. Na druhej strane kto z „vizionárov“ na 100 % vie zagarantovať celosvetový vývoj, jeho uberanie sa, či aspoň parciálny vývoj eurozóny (aj keď sú tieto vzťahy až veľmi poprepájané) ? Projekt EU má pre každú zúčastnenú krajinu svoje plusy i mínusy. Na jednej strane je Slovensko pod akýmsi „Európskym dáždnikom“ v rôznych aspektoch … Na strane druhej nemáme vnútorné (národné) inštrumentárium na ovplyvňovanie pozitívneho vývoja makroukazovateľov, nakoľko sme viazaný monetárnou a z časti i fiškálnou politikou Eurozóny. (Momentom prijatia Eura sme túto agendu delegovali na Brusel). Nuž a ešte jedna poznámka. Aj keby MF SR prijalo nejaké opatrenie hoc aj veľmi racionálne a účinné, tak „žatva“, prínos z neho sa odzrkadlí až s dosť veľkým časovým odstupom. V oblastí verejných financií pri dobre nastavenom systéme (miere daňového a odvodového zaťaženia, zmysluplnom zostavení ŠR) je vo veľkej miere podstatný samotný proces plnenia štátneho rozpočtu počas celého roka, ako z aspektu hospodárneho, efektívneho a účelového vynakladania verejných financií t. j. dodržiavanie rozpočtovej disciplíny, tak i z hľadiska dôsledného výberu daní poplatkov a odvodov na strane príjmov (pokiaľ nenastanú nepredvídané turbulencie, exteritoriálne faktory …, ktoré podotýkam môžu byť aj prekvapujúco pozitívne …, takže ŠR SR na rok 2020 de facto môže byť aj v oveľa lepších číslach ako je navrhované …, a prečo nie ?). Nuž, ale nechcem sa už zbytočne rozpisovať, tak aby ostal zachovaný lightmotív článku.
V tomto momente mi z celého vychádza jedna jediná vec. Schváliť v NR SR zákon o ŠR na rok 2020 v podobe, tak ako ho schválila vláda SR, t. j. hlasovať za jeho prijatie. V opačnom prípade si sami pod sebou podpílime konár, a tu už myslím Slovensko ako celok, teda každého jedného občana našej hoc malej, ale o to krajšej krajiny, a to je aj „skromný“ apel na každého jedného poslanca NR SR, nakoľko tu už neexistuje ľavica, pravica, „stred“, ale tu sa jedná už skutočne o každého jedného z nás …
To je na túto tému len v skratke asi všetko.

Pán predseda NR SR, JUDr. A. Danko, z úprimného srdca, nech sa Vám darí.
S úctou

Ing. R. Kalafut

PS: Nie, nie som žiaden pán dokonalý, lumen, či človek chodiaci s gloriolou nad hlavou (to prenechám iným … ). Som bežný človek ako hociktorý iný z už takmer 8 mld. nás ľudí, ktorí ešte stále kráčame po tejto zemi a 5 a pol milióna občanov SR, ktorí potrebujú žiť aspoň ako – tak dôstojne, tu a teraz, pokiaľ po nás neprevezmú štafetu naše deti …

Príbeh, V tôni polnočnej Bratislavy . . .

30.08.2019

Prišiel som z práce domov, bolo toho dosť. Únava ma sklátila na posteľ a zaspal som. Zobudil som sa okolo 23.00. Zapol som si televízor. Nedávali nič také čo by ma zaujalo. Hodil som na seba viac »

Quo vadis NAŠE preexponované EGO ? . . .

06.01.2019

Činím a nevidím, nevnímam dôsledky mojich skutkov. Prehliadam konania svoje a tvárim sa nevedome na to, čo sa odjakživa patrí, či skôr prináleží k tomu, aby sa z človeka stala aj skutočná viac »

„Prestaňme blbnúť ! “, najpotrebnejší vianočný darček i prianie v novom roku 2019 . . .

23.12.2018

Perex: Prichádzajú asi najkrajšie a jedny z najväčších sviatkov v roku, Vianoce a s nimi i ich špecifická atmosféra a hlavne posolstvo, ktoré v sebe nesú „pokoj a mier“. Pre niekoho je viac »

čínska reštaurácia, Laurinská ulica, Sólymos, incident

Polícia v centre Bratislavy riešila agresívneho muža. Bol to minister Sólymos

22.01.2020 23:04

V centre Bratislavy polícia riešila konflikt, pri ktorom agresívny muž vykrikoval, že je minister životného prostredia. Naozaj išlo o ministra Lászlóa Sólymosa.

Luigi Di Maio

Luigi Di Maio odstúpil z vedenia Hnutia piatich hviezd

22.01.2020 22:38

Hnutie je najsilnejšou stranou vo vláde premiéra Giuseppeho Conteho.

Španielsko počasie dážď sneh víchrica obete

Španielskom sa presúva krutá zimná búrka, usmrtila už najmenej deväť ľudí

22.01.2020 22:20

Medzi novonahlásenými mŕtvymi boli v stredu 49-ročný bezdomovec.

peniaze, bankovky, euro

MZ SR: Peniaze išli prioritne do nemocníc, ktoré liečia najvážnejšie prípady

22.01.2020 21:30

Aj menšie nemocnice sa môžu uchádzať o finančné prostriedky, a to z európskych fondov,mieni rezort.