Založ si blog

Sú veriaci ľudia hlupáci, alebo nosí Boh topánky č. 43 . . .

Perex:
Ak čítate, tak skúste čítať do konca, aby ste sa zbytočne nepohoršovali. Zámer je totižto úplne opačný ako vyvoláva názov príspevku … Teda vonkoncom žiadna heréza, opak je pravdou…
Azda podľa mnohých veľmi tvrdý nadpis, či skôr tvrdenie. Súhlasím ! Veľmi tvrdý, odvážny …, či až rúhavý … O tom niet pochýb, ale nerobím nič iné, než týmto spôsobom demonštrujem mnohé myšlienkové prúdy dnešných dní …
Na jednej strane ľudí, ktorí tvrdia, že Boh je výmysel. Teda implicitne (nepriamo) vyjadrujem ich tvrdenie, že tým pádom aj pápež, či už (Francesco, Benedikt XVI, Ján Pavol II, nuž, … áno na „Petrovom stolci“ boli aj iní, akceptujem …) teda hlava RKC je či boli akýsi jednoduchí, nevzdelaní ľudia, nuž fakt neviem, či som skôr v rozpakoch … )) -:
Ale ani to sa azda mnohým nebude „páčiť“, nakoľko (pápež je de jure výlučne hlavou katolíckej cirkvi), a principiálne majú pravdu, nakoľko kresťanstvo má aj veľa iných relevantných denominácií. Iných kresťanských rítov (dvanásť tzv. atokefálnych pravoslávnych cirkví vrátane tej Ruskej), či početných protestantských kresťanských cirkví (v Európskom kontexte sú to hlavne evanjelická cirkev AV, či Kalvínska cirkev a pod). Samozrejme nemožno neodhliadnuť od doslovne devastujúcich vraj „kresťanských cirkví, či spoločností“, teda siekt, ktoré od základu podrývajú kresťanstvo, princípy, na ktorých je postavené niekedy sofistikovane v skrytosti svojich tvrdení, alebo ho úplne od koreňov otvorene obracajú na ruby, ale sekty, hoc tzv. kresťanské a ich predstavitelia, to je už úplne iná kapitola …
Som ekumenicky založený človek, tak osobne beriem celé kresťanstvo ako filozofiu a akceptujem jeho všetky seriózne myšlienkové prúdy „pod jednou strechou“…, veď aj na tomto poli v histórii bolo už hádam viac ako dosť svárov, ktoré nezjednocovali, ale všeobecnosť kresťanstva štiepili a oslabovali…
Keď ku kresťanstvu pridám podotýkam klasický judaizmus a súbežne s tým zdôrazňujem pravé, nefalšované mohamedánstvo (moslimský svet), vonkoncom nie však jeho bizarné a fanatické militantné formy, sekty, podobne ako je tomu aj v „kresťanstve“, či v „židovstve – judaizme“, aj keď tu to nie je až také zjavné, tak potom mi vychádza, že väčšina ľudí na našej zemeguli je podľa tvrdenia ateistov jednoduchších ľudí, či nevzdelancov, teda všetci predstavitelia, príslušníci uvedených monoteistických náboženstiev, a to som vonkoncom nepočítal tzv. východné náboženstvách sú akosi v ponímaní ich oponentov tak trošku slabšie mysliacimi, nuž ale predsa tiež ľuďmi … teda, skúste počítať sami koľko ich na svete je … (( -:
Nuž, potom mi z toho ale vychádza že drvivá väčšina ľudstva vrátane popredných mysliteľov, geniálnych vedcov a vynálezcov, nositeľov Nobelových cien, viacnásobných profesorov prednášajúcich na tých najrenomovanejších univerzitách sú akosi mysľou kdesi pozadu …, čo k tomu dodať … (( -:
Bezpochyby žijeme dobu obrovského vedeckého BOOM – súhlasím, vo vede, v poznaní v technológiách, vlastne ohromný progres zaznamenávame v každej oblasti zmysluplnej ľudskej činnosti, aj keď niekedy paradoxne pokrok v nesprávnej aplikácii môže byť ešte horší ako povestný jeden krok dozadu …, (ale to už je na inú tému …)
Apropo. Skúste si pozrieť staršie fotografie z významných udalostí, keď svetom myslím tým „východným“ plápolala červená zástava, pod ktorou sa okrem iného skrýval, áno aj tzv. vedecký ateizmus. (V žiadnom prípade nechcem hanobiť obete, ktorých krv sa vyliala za určité ideály, ktoré boli de facto v revolučných, pohnutých rokoch úplne ináč interpretované…)
Následnú skutočnosť, ktorú uvádzam som sa dozvedel od jedného niekdajšieho lektora VUML (Večerná univerzita marxizmu – leninizmu, pod vedením KSČ, v bývalom Česko – Slovensku existovala do roku 1989).
Výpoveď: „Spočiatku na transparentoch, fotografiách pri významných udalostiach VOSR, 1. máj a pod boli svorne vystavení, K. Marx, F. Engels a V.I. Lenin. O pár rokov F. Engels zmizol. Kam sa asi tak podel ? Nuž, prozaické, vyšiel z módy, nakoľko sa našli jeho spisy, korešpondencia, medzi ním a Marxom, kde Engels píše pánovi Marxovi (neoslovovali sa súdruh), že v otázke vedeckého ateizmu, či materializmu by mali postupovať oveľa opatrnejšie, ak vôbec.“ Dôvod ? : „Seriózna veda je vždy exaktná, a takýmto spôsobom sa nám neexistenciu všeobecného bytia, „Boha“ nepodarilo, či nepodarí dokázať, a tak môžeme obaja a tým pádom aj naša ideológia výjsť na posmech, teda vlastne tak ako tí, ktorých chceme na smiech vystaviť svojou „vedeckosťou“.
Dodnes mnohí prozaicky tvrdia, aj tým, že Boha ešte nikto nevidel. Je to pravda, ale akosi nevedecký argument, na ktorý existuje množstvo parodujúcich replík. Od inteligentných a serióznych, až po mnoho ráz až kabaretné: „Veď ani ja som nevidel … a viem, že existuje … „ (( -:
Na druhej strane je treba priznať aj ten fakt, že existujú pseudovedecké prúdy, ktoré by najradšej na potvrdenie existencie Boha použili tiež „vedecké“ metódy a všetko by najradšej zmerali zvážili, áno až po sci -fi tvrdenie, že, ad absurdum: „Boh určite nosí topánky č. 43, veď novodobá veda to dokázala …“ (( -:
Objavujú sa nám tu teda dva priam protikladné, áno z veľkej časti úsmevné extrémy. Tvrdenie, NIE – na 100 % vypodložené a nezvratné vedecké fakty, tak ako protiklad ÁNO, tiež vraj vedou vypodložené a dokázané tvrdenie, ktoré svorne, ale v opozícii tvrdení skandujú, my sme to podotýkame vedecky jednoznačne dokázali, „zmerali“ …
Resumé: Veda musí ostať nestranná, ináč sa stane poplatná hocakej ideológii, nemyslím filozofii, nakoľko ona je nadstavbou vedy samotnej, teda práve ona (filozofia) bude vždy dopĺňala to na čo bola veda prikrátka, a tak tomu i dozaista ostane, nakoľko platí neochvejná pravda, že človek nie je schopný do bodky poznať sám seba, svoju podstatu, či akúsi „misiu“ svojho bytia. Na takýto stupeň poznania by človek potreboval niekoľkonásobne vyšší „level“ ako sú ľudské možnosti a aj jeho „globálny“ potenciál, vrátane „míľových“ skokov v oblasti vedy z dielne mimoriadnych géniov.
S vedou a absolútnym poznaním pravdy je to asi tak, ako so schopnosťou dobehnúť, či skôr predbehnúť vlastný tieň. Vyjadrené prozaickou metaforou: „Akonáhle by sa nám zdalo, že dobiehame vlastný tieň, o to sme viac sklamaní (rozčarovaní), že sa nám akosi „paradoxne“ stále rovnomerne vzďaľuje … „

Epilóg:
Nuž, k uvedenému asi toľko (vyslovene zmierčia dikcia, konštatácia): „Nechajme slobodne dýchať obe strany (barikády), veď vedeckosť, či nevedeckosť o (ne)-existencie Boha, ostane stále v rovine snáh, či fikcií. Tu existuje len a len filozofia, viera, vnútorné presvedčenie, nuž a v nejednom prípade aj reálny osobný zážitok, či skúsenosť …,veď ako ľudské bytosti máme aj slobodnú vôľu…
Áno, a ustriehnuť si ju v intenciách človečenstva je azda niekedy aj dosť ťažké. Viem, veď sám som „len“ človek, avšak určite nie jeden z podotýkam niektorých dnešných – vyvolených, či bohorovných … takí tu už boli … (( -:.
Nuž, ak nič iné by som nevedel na 100%, tak len to: „Že každý jeden z nás máme svoje prirodzené ľudské limity, ktoré nás determinujú … o našom fyzickom bytí ani azda už vonkoncom netreba viesť žiadnu polemiku, aj keď si tieto a samozrejme možno ešte aj dôležitejšie objektívne veci (existujúce nezávisle od nás) mnoho ráz z rôznych pohnútok akosi neradi pripúšťame …“
Skutočne, už na úplný záver akcentujem „len“ jednu vec: „Každý jeden z nás bezpochyby žijeme tu a teraz v neopakovateľnom (ireverzibilnom) čase a priestore za určitých podmienok … Tak ak nič iné, aspoň sa posnažme akosi skôr viac poľudštiť, poľudštiť to naše súčasné človečenstvo, nakoľko v tom máme azda všetci mnoho ráz veľký dlh a najskôr aj najväčšie rezervy, a to bez ohľadu na náš svetonázor …

© K.R.

Quo vadis NAŠE preexponované EGO ? . . .

06.01.2019

Činím a nevidím, nevnímam dôsledky mojich skutkov. Prehliadam konania svoje a tvárim sa nevedome na to, čo sa odjakživa patrí, či skôr prináleží k tomu, aby sa z človeka stala aj skutočná viac »

„Prestaňme blbnúť ! “, najpotrebnejší vianočný darček i prianie v novom roku 2019 . . .

23.12.2018

Perex: Prichádzajú asi najkrajšie a jedny z najväčších sviatkov v roku, Vianoce a s nimi i ich špecifická atmosféra a hlavne posolstvo, ktoré v sebe nesú „pokoj a mier“. Pre niekoho je viac »

Voľby 2018, Bratislava, SMER – SD, SNS, SZS. Nie, nelámte palicu . . .

13.11.2018

Komunálne voľby 2018 sa začali už dávno pred volebnou kampaňou. Útoky na predsedu SMER – SD, Doc. JUDr. R. Fica, CSc. (vražda novinára a jej snúbenice, bývanie v dome Bonaparte a iné nálepkovanie), viac »

Tibor Gašpar

Projekt Oklamaní: Gašpar chce porozprávať o tom, čo sa dialo po Kuciakovej vražde

25.08.2019 22:40

Policajný exprezident Tibor Gašpar chce ukázať, ako sa vyšetrovala dvojnásobná vražda.

chemnitz, nemeco, polícia

V Chemnitzi sa rok po dobodaní Nemca zišli stovky extrémistov

25.08.2019 20:37

Za čin bol vo štvrtok odsúdený na 9,5 roka väzenia mladý Sýrčan.

Donald Trump

Biely dom: Trump ľutuje, že clá nezdvihol ešte vyššie

25.08.2019 20:37

Donald Trump ľutuje, že clá na čínsky tovar nezvýšil ešte výraznejšie. Takto interpretuje jeho nejednoznačné slová Biely dom.

Monika Jankovská

Opozičné strany žiadajú odvolanie Jankovskej, tá sa bráni

25.08.2019 18:22, aktualizované: 20:21

SaS nevidí dôvod, aby premiér a minister spravodlivosti čakali na potvrdenie jej väziem s Kočnerom.