Možno sa niekomu tento článok, či úvaha bude zdať akási archaická, či až prežitá, veď žijeme akúsi „New age“ – „Novú dobu, či éru“, ako technologicky, tak i ideovo …, takže proti gustu žiaden dišputát … (( -: … ,nakoľko slobodná vôľa je neodškriepiteľným právom každého človeka …
Jeden z klasikov politickej ekonómie definoval peniaze takto: „Peniaze sú výkaly diabla“. Dotyčný to však myslel asi skôr ako metaforu, nakoľko sám sa vydával za ateistu, a možno práve preto, že on sám podľahol sile moci a peniazom, tak to z jeho pera, či úst vyznie skôr ako nejaká parodovaná autoreflexia.
Peniaze, tak ako povestný oheň by nám mali slúžiť a nie vládnuť. Ak sa tak nestane, tak potom ako oheň aj oni pália všetko okolo seba, narobia svojou ničivou silou mnoho ráz ohromné zlo. Nie, nie je to rozprávka, aj keď práve oni sú mnoho ráz ich hlavnými protagonistami. Prečo asi ? Veď rozprávky vychádzajú vo svojom základnom lightmotíve, posolstve z reality. V skutočnom živote je nespočetné množstvo príbehov, ktoré sa vlečú pozdĺž celými dejinami ľudstva a tento fenomén pretrval dodnes.
Nie, nechcem mystifikovať, ale zvláštna sila peňazí, imania a následnej moci dokázali rozbiť nie jednu rodinu, vzťah, áno aj zvrátiť chod dejín. Položme si otázku za akú cenu … Dajme si aj otázku dokonca do akých štruktúr sa ich moc dostala ? Áno, dokonca i tam kde by to človek najmenej predpokladal …
Kto nastaví, či nastolí harmonický vzťah medzi peniazmi, skutočnými potrebami človeka atď…? Samoregulácia „všemocného“ tržného mechanizmu to nebude, nebude to ani akési fiktívne spoločenské vlastníctvo.
Jediným nástrojom by bolo oživenie svedomia človeka, ľudí, a to je úloha najťažšia. Apropo, je to v globálnom merítku vôbec možné ? ))-: Nuž, ale v princípe – prašť ako uhoď -, nakoľko aj tak každému dňu príde večer.
Takže na záver len v skratke. Prečo si mnoho ráz svojím počínaním … ,áno aj v oblasti, probléme pod názvom megalomanstvo, v čase „keď nám nad hlavami ešte svieti slnko“ nedokážeme aspoň trošku navzájom spríjemniť naše dozaista „len“ časné životy …? O kategórii bytía nehovorím … , nakoľko to je už úplne iný aspekt, aj keď je determinovaný tým predošlým, alebo sa mýlim ?
© K.R.
Celá debata | RSS tejto debaty