Založ si blog

Zdravotníctvo, školstvo, soc. veci – tu ide o ľudí a najviac zraniteľných.

K problematike zdravotníctvo, školstvo, soc. veci by sa dalo pristupovať z rôzneho aspektu., ekonomického, obsahového, personálneho, kvalitatívneho … a vo všetkých možných variáciách medzi uvedenými aspektami, nakoľko každý parciálny pohľad má kauzálne prepojenie na iný subsystém, nuž a mnoho ráz bez zdokonaľovania jedného padá aj precízovanie iného, a tak pokrivkáva, či sa bortí i celý systém. Nuž vyjadrené metaforou, je to ako matica subsystémov, ktoré ak chceme, aby bol celý systém v harmónii musíme adektvátne vyvážiť všetky jeho súvzťažnosti do „ideálneho“ stavu. Zoberme si „obyčajnú“ Rubikovu kocku. Existuje xyz možností, ale len jedna nám vytvára ideálny, žiadaný stav harmónie všetkých jej strán. Nuž, a tak je to s každým systémom, teda aj s tak celospoločensky potrebnými systémami pre naše životy akými zdravotníctvo, školstvo i sociálne veci bezpochyby sú. Čím viac sa spoločnosť, štát dištancuje od uvedených oblastí, tým viac sa odcudzuje od svojej podstaty a stráca svoje poslanie. Ak k týmto veciam pristupujeme laxne, benevolentne, o to viac spejeme k asociálnosti a anarchii, teda do fázy, keď spoločnosť, jej existencie stráca svoj význam, a to je začiatok konca.

Tak ako jednotlivec môže strácať svoju integritu, tak to isté platí o nesmierne zložitom organizme, ktorým je spoločnosť. Aj z uvedeného mi plynie, že k týmto oblastiam nemožno pristupovať cez akýsi „samomenežovací, laxný prístup zo strany štátu“, práve naopak jedinou schodnou cestou je permanentne racionalizovaný, premyslený systém, ktorý je potrebné vývojovo, podľa spoločenských potrieb permanentne dolaďovať, áno dolaďovať, ale ak chceme niečo upravovať, tak už samotná východisková základňa sa musí blížiť k „dokonalosti“.

Ministerstvo zdravotníctva („nová“ pani ministerka ohlásila koncepčné, systémové zmeny, chvála bohu, nakoľko je to pravda, že mnohí ľudia umierajú skutočne zbytočne alebo odchádzajú z nemocníc v horšom zdravotnom stave ako tam prišli a zodpovednosť, de facto žiadna ))-: ) Ministerstvo školstva tiež „prekopáva“ materiál „Učiace sa Slovensko“ za účelom vyprecizovať ho tak aby eliminovalo možné nedostatky, ktoré môžu jeho zavedením do života nastať. Analogický prístup volí MPSVaR SR, ktoré sa tiež snaží per partes opatreniami reagovať na spoločenskú situáciu (odhliadnuc od „dôchodkovej reformy“ – až príliš „odvážny“ projekt hlavne v horizonte najbližších 20 rokov – kedy budú hroziť dosť veľké systémové turbulentné diskrepancie …- nuž, alebo žeby to bol „len“ jeden z uhlov pohľadu … ? OK, ale seriózna matematika skutočne nepustí …).

Nezabúdajme však na jednu základnú a zásadnú vec, že všetky tieto systémy, ktoré zastrešujú uvedené tri ministerstvá, rezorty sú smerované v prospech ľudí (prijímateľov služieb), nás všetkých, ale opäť je tu „len“, či „až“ človek bez ktorého aj ten najlepšie nastavený systém nebude fungovať, nakoľko opäť človek je jeho konečným článkom, poskytovateľom. Čo mám na mysli, je to prozaické a zložité zároveň. Naša spoločnosť potrebuje skutočne odborne i ľudsky kvalitných lekárov, zdravotný personál, rozumných a vnímavých učiteľov, empatických a sociálne cítiacich sociálnych pracovníkov, a na to všetko dozaista nestačí „len“ nastaviť systém a dať ľudom diplom, či oprávnenie na vykonávanie tej ktorej činnosti … nuž na tom stojí i padá i ten najdokonalejší systém … Čo tým chcem povedať ? Nič viac, nič menej, len to, že ak v systéme nebudú pracovať ľudia aj so skutočne všetkými potrebnými ľudskými atribútmi a profesijnými znalosťami a spôsobilosťami, tak i ten najlepšie „naprojektovaný“ systém bude stále haprovať … Obzvlášť v oblasti zdravotníctva, školstva i sociálnych vecí je, či by malo byť nasmerované všetko pre človeka. Každý z týchto systémov však môže „variť“ po stránka personálneho obsadenie len z toho s čím disponuje (na ľuďoch ako poskytovateľoch totižto všetko stojí a zároveň i padá).

Výchova a zveľaďovanie „ľudských zdrojov“ – aj keď azda trošku studený výraz, ale dnes už akosi „zlegitimizovaný ))-: “ je totižto fakt beh na dlhšie trate pričom nestačí len akýsi mechanický prístup a „bezduché“ kvantitatívne počty. Obzvlášť vypuklé je to v oblasti zdravotníctva, školstva i sociálnych vecí …

Pre oblasť tzv. ľudských zdrojov predovšetkým v uvedených rezortoch považujem za mimoriadne dôležité:
– dôsledný výber skutočne vhodných študentov pre vybraný študijný odbor (ako stránka intelektu, tak i aspekt ľudských hodnôt),
– ich kvalitná odborná edukácia,
– aj počas štúdia klásť veľký dôraz na ľudskú dimenziu (prístup),
– po skončení štúdia permanentné odborné vzdelávanie sa,
– akcentovanie princípu – ste tu pre druhých ľudí … (nie je to len vaším povolaním, ale hlavne poslaním …).
– Obzvlášť pri profesnom „nábehu“ je potreba skutočne kvalitných, nie však formálnych „mentorov“ skúsených starších kolegov, ktorí by dolaďovali ako vedomostné, tak i osobnostné prednosti absolventov a podľa možnosti aj inhibovali existujúce nedostatky.

Nuž, ale keď určité predpoklady, danosti nie sú integrálnou súčasťou človeka (jeho osobnosti), tak ho na vyšší „level“ nepotiahne ani povestný žeriav. Nepomôže tu teda ani vzdelanie, či dovzdelávanie, a ani toľko pertraktované finančné, alebo áno či aj morálne ohodnotenie )) -:

Konečne už raz a navždy zabudnime na to, že dnes môže mnohokrát skutočne robiť hocikto … hocičo … !!!

Ďakujem, R Kalafut

Už teraz je to hrozné. . . , ale aktivácia NATO, čl. 5 Zmluvy. . . by mohla viesť k „začiatku konca“.

25.02.2022

Nech si každý jeden z nás hľadá sám odpoveď na otázku prečo je dnes Rusko a Ukrajina vo vojne, (dnes už každý vie, že včera, 24.2.2022 vypukla azda nikým nepredvídaná bratovražedná vojna medzi Ruskom a Ukrajinou). Myslím si, že priemerne inteligentný človek, ktorý sleduje dianie okolo seba a zapne si nielen jeden informačný zdroj a nie je náchylný zjesť všetko aj s [...]

Cesta žitia nášho i cieľ samotný . . .

26.10.2021

Cesta žitia nášho nie rovná, ale hrboľatá a pretkaná zákrutami mnohými je ona. Lež vnútorný zrak náš vždy ako oko naše predom varovať by nás mal pred zakopnutím, kolíziou možnou. Zahľadení však mnoho ráz len k horizontom nášho snaženia sme akosi až príliš. Aspoň tak sa to v našich mysliach v tie chvíle ako prvoradá dôležitosť pre naše žitie javí, [...]

Pozor na rusky SPUTNIK, prečo . . . ?

03.03.2021

Každý na Slovensku už vie, že na Slovensko dorazila prvá dávka ruskej proti COVID-ovej vakcíny SPUTNIK V. Nech je ako je, už vonkoncom nezáleží na tom kto ju obhajuje a kto ju zatracuje, či už z toho, že: „Nie je ešte povolená v EÚ, ani na Slovensku …“ alebo z iného dôvodu. Ľudia však umierajú na COVID 19. Dnes už nie na základnú formu, ale pomaly už asi na [...]

vojna na Ukrajine, Andrijivka

The Economist: Ukrajinu čaká dlhá vojna, zmeny sú nutné. Kyjev ani spojenci zatiaľ nie sú pripravení

22.09.2023 00:30

Podporovatelia Ukrajiny by sa mali modliť za rýchle víťazstvo, ale pripraviť sa na dlhý boj. Je potrebná zmena kurzu, napísal britský magazín The Economist.

polícia, policajná páska

Všetkých obvinených z akcie Crassus proti takáčovcom prepustili

21.09.2023 23:40

Viacerým osobám bolo vznesené obvinenie pre trestný čin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny.

Marine Le Penová.

Le Penová vráti europarlamentu 330-tisíc eur za fiktívnych asistentov

21.09.2023 20:49

Francúzska politička Marine Le Penová, ktorá bola poslankyňou EP v rokoch 2004 - 2017, bola podozrivá, že cez fiktívnych asistentov využívala zdroje EÚ v prospech svojej strany.

SR Bratislava Vláda Dočasná Schôdza TK BAX

Zdaniť banky a monopoly stačiť nebude. Šetrenie pocíti každý, predpovedá ekonóm

21.09.2023 20:15

Menej bolestné škrty teraz, alebo drastické o desať rokov? Tak znie podľa ekonóma Martina Šustra otázka, ktorej sa politici snažia pred voľbami vyhnúť.

Kalafut Rastislav

Štatistiky blogu

Počet článkov: 46
Celková čítanosť: 419612x
Priemerná čítanosť článkov: 9122x

Autor blogu

Kategórie